AVUKAT ERAY KARINCA | Avukat Tut

Avukat

ERAY KARINCA

Çankaya Ankara
 • Baro Sicil No : 22900
 • Cep Telefonu :
 • İş Telefonu : 03124511723
 • Faks : 03124511709
 • e-Posta : [email protected]
 • K e p :
 • Site :
 • Adres : GÜZELTEPE MAHALLESİ 747 SOKAK PARK VADİ EVLERİ A1 BLOK NO: 4 ÇANKAYA ANKARA
Hakkında

Eray Karınca Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ve TODAİE Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nı Dernek Hak ve Özgürlükleri konulu tezi ile tamamladı. Bu çalışma 1996 yılında yayımlandı. 1985 yılında Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkimliğe başladı. Meslek hayatı boyunca Asliye Ceza Mahkemeleri’nde, Ankara’da Ticaret Mahkemesi, Asliye Hukuk ve Aile Mahkemesi’nde hâkimlik yaptı. 2010 yılında emekli oldu; halen serbest avukattır Ankara boşanma avukatı.

Karınca, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi konusunda yazı ve kararları ile tanındı. Bilgilerini TBMM Araştırma Komisyonlarında paylaştı. 4320 (Aile içi Şiddetten Korunma) sayılı yasaya ilişkin Yönetmelik çalışmasına katıldı. 6284 sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un içeriğinde etkili oldu.
Hakimliği sırasında edebiyatla da uğraşan Eray Karınca’nın ilk öyküleri, 1993-95 yılları arasında, Zonguldak’ta çıkan Uğraş dergisinde yayımlandı. Aydın’da, Aydınca dergisinin çıkarılmasına emek verdi. Öykü ve hukuk kitapları olup, birçok hukuki çalışması ve makalesi vardır.

Ödülleri:

– “Şanlıurfa’dan Örneklerle Kan Davaları” Türk Sosyal Bilimler Derneği Genç Sosyal Bilimciler Ödülü, 1987.

– “Çimlerin Dansı” Ankara Barosu Meslekle İlgili Anılar birincilik ödülü, 1999.

– “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet” Milliyet Gazetesi Örsan Öymen Yılın İnceleme Ödülü, 2009.

– “Kız Doğursun Anneler” Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Sosyal Bilimler Araştırma Ödülü, 2011.

Yorumlar

 • kadın doğum doktoru

  Eray bey değil, eray hoca demek daha doğru olur, çünkü yeni avukat olmuş meslektaşlarına belirli aralıklarla ders anlattığını biliyorum, bende yeni avukat olmuş bir arkadaşımdan adını duydum o şekilde buldum kendisini. Mahkemede yaptığı savunmaları gördükçe mest oldum, müvekkilinin hakkını savunmakla kalmıyor, karşı taraf avukatını o kadar eziyorki, gerektiğinde de zaman zaman hakim/savcıya dahi ders anlatıyormuş gibi savunma yapıyor, onlar da bilgi tecrübe karşısında mecbur söz kesmeden dinlemek zorunda kalıyorlar, Karşı tarafın avukatı kaç yıllık avukat ama eray hoca karşısında bilgi ve tecrübesi çok yetersiz kaldı, bunu anlamak için hukukçu olmaya gerek yok. Ayrıca müvekkili olduğum dönemde iş etiğine gösterdiği önemin de farkına vardım, böyle avukatlara ülkemizin ihtiyacı var.